Pt 09 Maj 2025

Papież Franciszek nie żyje - przyczyna śmierci, choroba, pontyfikat

Nie żyje papież Franciszek. Zmarł w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 roku, miał 88 lat. Tak wyglądało życie i pontyfikat Franciszka.

Papież Franciszek nie żyje - przyczyna śmierci, choroba, pontyfikat

Zmarł Papież Franciszek. Odszedł w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 roku, miał 88 lat. Tak wyglądało życie i pontyfikat Franciszka.

Choroba papieża Franiszka

Papież trafił do kliniki Gemelli 14 lutego 2025. Prechodził silne zapalenie oskrzeli. Dadanie tomografem klatki piersiowej wykazało początek obustronnego zapalenia płuc. Początkowo stan zdrowia Franciszak poprawiał się, jednak 21 lutego doszło do kryzysu astmatycznego, który wymagał podania tlenu oraz stwierdzono małopłytkowość. Wykonano też transfuzję krwi.

Życiorys papieża Franciszka - rodzina, wykształcenie, droga kapłańska

Jorge Mario Bergoglio, póżniejszy papież, urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires. Był najstarszym z pięciorga dzieci włoskiego imigranta Mario José Bergoglio i Reginy María Sívori.  Franciszek miał czwórkę rodzeństwa: braci Alberto Horacio i  Oscara Adriána oraz siostry Martę Reginę i Maríę Elenę. 

Wykształcenie papieża Franciszka

Od szóstego roku życia uczęszczał do szkoły salezjańskiej Wilfrid Barón de los Santos Ángeles w Ramos Mejía. Edukację kontynuował w technikum Escuela Técnica Industrial Hipólito Yrigoyen, po ukończeniu której uzyskał dyplom technika chemika.

Jorge przeszedł zagrażające życiu zapalenie płuc, wycięto mu fragment prawego płuca.Gergoglio po ciężkiej chorobie wstąpił w  11 marca 1958 do zakonu jezuitów i kontynuował naukę w Colegio Máximo San José w San Miguel koło Buenos Aires, gdzie obronił licencjat z filozofii, następnie w Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe studiował literaturę i psychologię.

Jako nauczyciel literatury i psychologii pracował w latach 1964–1965  w Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe, a w 1966 r. w Colegio del Salvador w Buenos Aires. W latach 1967–1970 studiował teologię na wydziale teologicznym Colegio Máximo San José w San Migue.

Jorge Mario Bergoglio - droga kapłańska

Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1969, a w latach 1973–1979 pełnił funkcję prowincjała jezuitów w Argentynie. 
Biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires oraz biskupem tytularnym Auki został w roku 1992, a w 1998 roku arcybiskupem Buenos Aires. Godność kardynalską otrzymał w roku 2021.

Kardynał Borgoglio był członkiem kilku dykasterii Kurii Rzymskiej:

  • Kongregacja ds. Duchowieństwa,
  • Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów,
  • Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego,
  • Papieska Rada ds. Rodziny,
  • Papieska Komisja ds. Ameryki Łacińskiej.

Pontyfikat papieża Franciszka

Po rezygnacji papieża Benedykta XVI, 13 marca 2013 podczas drugiego dnia konklawe, w piątym głosowaniu kardynał Jorge Mario Bergoglio SJ został wybrany biskupem Rzymu – 266. papieżem w histroii Kościoła. Biały dym, obwieszczający światu wybór nowego papieża, pojawił się o godz. 19:06.

Papież przyjął imię Franciszek ponieważ szczególną uwagę poświęcić problemom biednych i nędzarzy, na podobieństwo św. Franciszka z Asyżu.

Uroczysta inauguracja pontyfikatu Franciszka odbyła się 19 marca 2013, a 7 kwietnia 2013 odbył się ingres do bazyliki św. Jana na Lateranie, która jest jego katedrą jako biskupa Rzymu. Za swoje motto papież Franciszek przyjął fragment z homilii św. Bedy Miserando atque eligendo (z łac. Spojrzał z miłosierdziem i wybrał)

Wybór nowego papieża

Nowy papież zostanie wybrany podczas konklawe. Szczegóły wkrótce.

Korea.net / Korean Culture and Information Service (Photographer name), CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Udostępnij