Nd 22 Gru 2024

82. Konkurs Szopek Krakowskich oraz wystawa pokonkursowa

Już 5. grudnia 2024 roku na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się prezentacja Szopek Krakowskich, które wezmą udział w 82. Konkursie Szopek Krakowskich. Szopkarze przedstawią swoje prace, a po hejnale krakowskim wyruszy korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie szopki zostaną zaprezentowane. Następnie twórcy przyniosą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory.

82. Konkurs Szopek Krakowskich oraz wystawa pokonkursowa

W dniu 5. grudnia 2024 roku na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się prezentacja Szopek Krakowskich biorących udział w 82. Konkursie Szopek Krakowskich. Twórcy przyniosą swoje prace i ustawią je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie w godzinach 10:00-12:00 będzie można je podziwiać. O godzinie 12:00, po hejnale krakowskim, wyruszy korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie szopki zostaną zaprezentowane. Następnie twórcy przyniosą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory. Tam szopki zostaną ocenione przez Jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.

Historia Szopki Krakowskiej

Fenomen szopki krakowskiej zrodził się w XIX wieku w Krakowie, historycznej stolicy Polski. Zaś rozpropagowana szopka została w XX wieku i do dziś kultywowana stała się wzorem dla współczesnych dzieł. Rozwój szopkarskiego rzemiosła miał podłoże ekonomiczne, murarze z krakowskich przedmieść w martwym okresie zimowym szukali dodatkowych możliwości zarobku. 

Konkurs Szopek Krakowskich - historia

Pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską został zorganizowany 21 grudnia 1937 roku z inicjatywy dr. Jerzego Dobrzyckiego. II wojna światowa przerwała organizację konkursów na 6 lat. Wznowiono je w 1945 roku, a od roku 1946 organizatorem konkursów szopek krakowskich jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Od tego czasu na czele jury konkursowego stoi dyrektor Muzeum Krakowa. 

Ideą konkursu jest wzmacnianie tradycji szopkarstwa krakowskiego. Wydarzenie motywuje do rozwoju rzemiosła oraz do twórczej konkurencji, dzięki niemu powstał nowy rodzaj szopki krakowskiej – szopki przygotowywanej specjalnie na konkurs.

Konkurs odbywa się w pierwszy czwartek grudnia, a twórcy szopek od rana przynoszą swoje dzieła na krakowski Rynek Główny i ustawiają na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. W tym dniu jury ocenia szopki, a nagrody rozdawane są w niedzielę po konkursie. Wtedy też zostaje otwarta wystawa pokonkursowa szopek krakowskich, którą można oglądać przez prawie trzy miesiące w Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory. Każdego roku po zakończeniu wystawy Muzeum kupuje najpiękniejsze szopki, wzbogacając swoje zbiory. Są one potem prezentowane na wystawach w kraju i za granicą.

Twórcy szopek - szopkarki i szopkarze nie tylko tworzą unikatowe dzieła, ale też uczą i zachęcają innych do budowania szopek, przyczyniając się do zachowania szopkarstwa krakowskiego. Szczególnie ważny jest rozwój szopkarskiego fachu w rodzinach, często przekazywany z pokolenia na pokolenie, tak powstają szopkarskie rody. W szopkarskiej rodzinie Malików szopki buduje już szóste pokolenie, a najdłużej trwające rody szopkarskie to Dłużniewscy, Gillertowie, Głuchowie, Markowscy, Ożogowie, Paczyńscy-Czyżowie, a także bracia Freibergowie, bracia Madejowie, rodzeństwo Delkowskich-Koniecznych i Zarzyckich.

W 2018 roku do konkursu szopek została wprowadzona nowa kategoria - szopki rodzinne. Dzięki temu wzmocniła się tradycja tworzenia szopek w kolejnych rodzinach, z których wyrastają młodzi szopkarze. W kategorii szopek rodzinnych do tej pory startowali Adamscy, Bednarzowie, Bindowie, Dumańscy, Gawarecka, Mystkowska i Klaś, Gruchaczowie, Jaskiernowie, Kaczyńscy, Kochanowie, Maciaszkowie, Marszalikowie, Paterowie, Pawulowie, Rudzińscy, Soleccy, Szwastowie, Włosikowie. 

W 2014 roku szopkarstwo zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w roku 2018 – jako pierwsze zjawisko z Polski – na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. 82. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

82. Konkurs Szopek Krakowskich

Zapisy na konkurs szopek krakowskich prowadzone są w formie elektronicznej. Wszystkie osoby chcące wziąć udział w konkursie proszone są o zapisywanie się poprzez formularz znajdujący się na stronie Muzeum Krakowa.

Zapisy trwają do 3 grudnia do godziny 23:59.

Ogłoszenie wyników konkursu

Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 8 grudnia 2024 roku o godzinie 14.00 na Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35.

Ogłoszenie wyników konkursu dla dzieci odbędzie się 15 grudnia 2024 roku o godzinie 14.00 w sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym 35.

Wystawa pokonkursowa Szopek Krakowskich

Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 9 grudnia 2024 roku do 2 marca 2025 roku na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.

Szczegóły dotyczące  wystawy i ceny biletów dostępne są na stronie www.muzeumkrakowa.pl.

 

Nasz portal objął 82. Konkurs Szopek Krakowskich patronatem medialnym. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Udostępnij