Nd 14 Kwi 2024

Barcelona - co warto zobaczyć

Barcelona - te miejsca koniecznie trzeba zobaczyć. Najciekawsze atrakcje Barcelony. Co zwiedzić w stolicy Katalonii. Informacje turystyczne, wskazówki i porady.

Barcelona - co warto zobaczyć

Najciekawsze atrakcje Barcelony

Zwiedzanie Barcelony warto dobrze zaplanować, by nie przegapić żadnej z atrakcji stolicy Katalonii. Oto lista miejsc, które warto uwzględnić w swoim planie zwiedzania Barcelony.

Sagrada Familia

Sagrada Familia, to wyjątkowa budowla w samym centrum Barcelony. Monumentalny kościół zaprojektowany przez Antonio Gaudiego, uważany jest za najważniejsze dzieło architekta. Budowa świątyni rozpoczęła sie w 1882 roku i nadal trwa. Koniec planowano wstępnie na 2026 rok, jednak wiadomo już, że budowa do tego czasu nie zakończy się. 18 wież bazyliki ma znaczenie symboliczne, poświęcone zostały 12 apostołom, 4 ewangelistom, Matce Bożej, a największa Jezusowi. Projekt powstał na planie krzyża z pięcioma nawami. Sagrada Familia, choć nieukończona, wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Image by Freepik

Cathedral de Barcelona

Katedra w Barcelonie, nazywana oficjalnie Katedrą Świętego Krzyża i Świętej Eulalii, jest siedzibą arcybiskupa Barcelony. Choć budowa świątyni zaczęła się w stylu romańskim, to jednak ukończono ją w stylu gotyckim i jest on stylem dominującym. Katedra poświęcona jest jednej z patronek Barcelony - Eulalii, we wnętrzu pod ołtarzem mieści się jej nagrobek. Z kolei w klasztornym ogrodzie mieszka 13 białych żywych gęsi świętej Eulalii, gdyż była ona gęsiarką.

Imagem de wirestock no Freepik

Parc de la Ciutadella

Jeden z najpiękniejszych i największych parków w Barcelonie. Miejsce, gdzie można odpocząć i doskonale sie zrelaksować. Nazwa parku pochodzi od zburzonej cytadeli, w miejscu której powstał. Na terenie parku znajduje się miejski ogród zoologiczny i muzeum zoologiczne. To tu mieszkał słynny goryl albinos Snowflake. Niestety Snowflake już nie żyje, ale zamiast niego w zoo można podziwiać delfiny. W parku stoi wyjątkowa fontanna, a raczej kaskada - Font de la Cascada, którą projektował m.in. Antonio Gaudi. Do parku można wejść przez główną bramę, czyli Łuk triumfalny, który ma wysokość 30 metrów. W Parku Cytadeli można zachwycać się także ciekawymi gatunkami roślin tropikalnych, które rosną w Hivernacle, czyli oranżerii. Latem na terenie oranżerii odbywają się letnie koncerty. A jeśli ktoś chciałby odpocząć nad wodą, to koniecznie musi wybrać się na jezioro, gdzie można popływać łódką lub rowerem wodnym. W wodzie pływają ryby, a na kamieniach wygrzewają się żółwie.

Image by frimufilms on Freepik

Sant Pau - Szpital św. Pawła w Barcelonie 

Niedaleko świątyni Sagrada Familia znajduje się kompleks budynków, w których mieści się Szpital św. Krzyża i św. Pawła. Jako pierwsza, w 1401 roku powstała sieć szpitali, która nazwano Szpitalem św. Krzyża. Kiedy pod koniec XIX wieku dotychczasowa lecznica była niewystarczająca dla rozwijającej się Barcelony, konieczna okazała się rozbudowa szpitala. Sfinansowanie obiektu zapowiedział bankier Pau Gil, który nie doczekał rozpoczęcia budowy, jednak środki na realizację zapisał w testamencie. Jego życzeniem było, aby nowy szpital był najlepszy pod względem medycznym, architektonicznym i technicznym oraz aby został nazwany jego imieniem. W pierwotnym miejscu nie było możliwości na rozbudowę placówki, dlatego nowy szpital zaplanowano w nowo powstałej dzielnicy Barcelony. Budowa trwała 18 lat i w 1930 roku zakończono inwestycję. Szpital otrzymał nazwę Szpital św. Krzyża i św. Pawła, jednak obecnie pierwsza część nazwy jest pomijana. Kompleks składa się z budynku głównego, w którym mieści się administracja oraz z 27 pawilonów. Wszystkie budynki połączone są podziemnymi korytarzami, przystosowanymi do transportu chorych. W 1997 roku szpital znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Szpital przyjmował chorych do 2009 roku, wówczas oddano od użytku nowy budynek szpitalny. Stara część szpitala teraz jest obiektem, który na pewno warto zobaczyć i zwiedzić.

Photo by Manuel Torres Garcia on Unsplash

Arc de Triomf - Łuk Tryumfalny

Łuk Triumfalny, to olbrzymia ceglana budowla, wybudowana w 1888 roku z okazji Międzynarodowej Wystawy, która odbywała się w tym czasie w Barcelonie. Łuk pełnił rolę głównego wejścia na teren Wystawy. Jego wysokość wynosi 30m, a ozdobiony jest posągami i płaskorzeźbami. Na samym szczycie łuku znajduje się herb Barcelony. Po przejści przez łuk droga prowadzi piękną spacerową aleją, po bokach której rosną palmy, w kierunku Park de la Ciutadella. Tam właśnie zorganizowana była Wystawa. Wzdłuż alei toczy się życie mieszkańców Barcelony, to ulubione miejsce spacerowiczów, ulicznych muzyków, magików, czy rzemieślników.

Photo by Unexpected Catalonia on Unsplash

Casa Batllo

Wyjątkowy, bogato zdobiony budynek mieszkalny, położony w samym sercu Barcelony. Wybudowany w 1875 roku, a po prawie 30 latach całkowicie przebudowany przez Antonio Gaudiego, uznawany za jedno z arcydzieł słynnego architekta. Charakterystyczna, fantazyjna fasada budynku udekorowana jest potłuczonymi, różnokolorowymi ceramicznymi płytkami, znajdują się też na niej kości i ludzkie czaszki, to detale przypominające smocze ofiary z legendy o św. Jerzym. Na pierwszym piętrze widać wielkie okno, które przypomina smoczą jaskinię, z kolei dach pokryty jest dachówką, przypominającą smoczą łuskę. Niezwykle ciekawe jest także wnętrze kamienicy, Gaudi stworzył budynek bez kątów prostych i kantów, przez co wydaje się, że wszystko w nim faluje. Cała budowla nawiązuje do świata roślin i zwierząt. Casa Batlló znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Photo by Anna Murzilon on Unsplash

Casa Mila (La Pedrera)

Kolejne dzieło wybitnego Antonio Gaudiego, budynek usytuowany w centrum Barcelony, który wygląda jak wielki skalny blok, ciężki i monumentalny. Fasada przypomina wzburzone morze, gdyż projektant w minimalnym stopniu użył prostej kreski. Na uwagę zasługują niezwykłe balkony, ozdobione balustradami z rzeźbami, które przypominają pnącza roślin. Niezwykły jest także dach, na którym znajdują się ciekawe w formie kominy wentylacyjne. W środku budowli nie ma typowych ścian, konstrukcja opiera się na filarach i łukach, przeważają faliste linie. Wewnątrz bloku znajdują się dwa dziedzińce przypominające owalne studnie. Casa Mila figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Photo by Pengfei Ying on Unsplash

Tibidabo - kościół i park rozrywki

Zabytkowy kościół oraz park rozrywki usytuowane są na szczycie góry Tibidabo, która wznosi się nad północno - zachodnią częścią Barcelony. Kościół Najświętszego Serca, widoczny z wielu części miasta, posiada dość prostą konstrukcję z licznymi zdobieniami, jak figury apostołów, czy sceny z życia Chrystusa na kopule. Na samym szczycie kościoła wznosi się olbrzymia figura Chrystusa wzorowana na słynnym pomniku z Rio de Janeiro. Z kolei najstarszy w Hiszpanii i jeden z najstarszych w Europie park rozrywki, który powstał w 1889 roku, to nadal stale funkcjonujące wesołe miasteczko, gdzie zachowała się część atrakcji z początków XX wieku. Cały obiekt można zwiedzać tylko w wakacje, a w pozostałych miesiącach odwiedzić można tylko jeden z sektorów - Cami del Cel. Do Tibidabo można dostać się z centrum Barcelony tramwajem Tramvia Blau, który dojeżdża do podnóża góry. Na szczyt kursuje kolejka górska z 1901 roku. Ze wzgórza można podziwiać rozległy widok na całe miasto.

Photo by Saloua Abadi

Wzgórze Montjuic

Szerokie, niewysokie wzgórze, na kórym znajduje się ogromny park miejski, rośnie tu blisko 700 różnych gatunków drzew i krzewów. To ulubione miejsce mieszkańców na spacery i pikniki, nazywane zielonymi płucami Barcelony. Na terenie znajduje się wiele atrakcji, w tym muzea, dwie kolejki linowe, ekskluzywny hotel i kilka restauracji. Ponadto mieści się tu stadion, na którym w 1992 roku odbyły się  letnie Igrzyska Olimpijskie. Z kolei drogi na zboczach od strony miasta były torem Formuły 1, zorganizowano tu czterokrotnie Grand Prix Hiszpanii. Wzgórze to doskonały punkt widokowy na całe miasto i jednocześnie widoczne jest z każdego miejsca w Barcelonie. Szczególna impreza do białego rana odbywa się tu w noc świętojańską.

Image by bearfotos on Freepik

Plaza España - Plac Hiszpański

Jeden z głównych placów w Barcelonie, usytuowany u podnóża wgórza Montjuic, powstał w związku z przygotowaniami do Wystawy Światowej w 1929 roku. Jest największym placem w mieście i drugim co do wielkości w Hiszpanii. Na środku placu znajduje się fontanna zaprojektowana przez ucznia wielkiego Antonio Gaudiego. Dookoła stoi kilka pawilonów wystawowych, istotne są także dwie wieże z cegły, zbudowane na wzór dzwonnicy świętego Marka w Wenecji. Przez plac prowadzi aleja, na końcu której stoi Pałac Narodowy, gdzie obecnie mieści się muzeum. Przed pałacem znajdują się magiczne fontanny, gdzie odbywają się spektakle wody, światła i dźwięku, szczególnie zachwycające wieczorem.

Photo by Miquel Migg on Unsplash

Barri Gotic - Dzielnica Gotycka

Niezwykle urokliwa dzielnica, poprzecinana średniowiecznymi wąskimi uliczkami, to miejska starówka. Tu znajduje się wiele modnych barów, klubów i restauracji. Wieczorny spacer po Barri Gòtic, to prawdziwa przyjemność. Pomiędzy labiryntem ulic znajduje się kilka placów, na Sant Jaume stoi ratusz i Palau de la Generalitat, na placu Rei znajduje się zespół zabytków, z kolei plac La Reial, to miejsce z licznymi restauracjami.

Photo by Brandon Gurney on Unsplash

Park Güell

Park Güell to kolejne dzieło znanego architekta Antonio Gaudiego. Wyjątkowy, bajkowy, niezywkle barwny park otoczony jest murem z kamieni o nieregularnym kształcie, w którym znajduje sie siedem bram. Pierwotnie miało to być osiedle sześćdziesięciu nowoczesnych domów dla zamożniejszych mieszkańców Barcelony, jednak nie udało się tego planu zrealizować. Powstał jedynie Park Güell i w nim dwa budynki przypominające piernikowe chatki, w jednym z nich zamieszkał sam Gaudi - dziś mieści się w nim muzeum poświęcone słynnemu architektowi. Obecnie park podzielony jest na dwie części. Jedna ogrodzona, do której wejście jest płatne, można tu podziwiać monumentalne dzieła Gaudiego, druga ogólnodostępna z licznymi ścieżkami do spacerowania. W płatnej części parku zwiedzić możemy wiele pięknych miejsc, m.in. taras widokowy w formie falującej, kamiennej ławki, wyłożonej kafelkami, salę kolumnową, przypominającą greckie lub rzymskie budowle, zabytkową bramę, czy prowadzące od bramy głównej schody z fontanną pośrodku. W części ogólnodostępnej Parku Güell wśród drzew znajduje się wiele miejsc widokowych, z krótych podziwiać można większą część Barcelony. Park dostępny jest dla turystów przez cały rok. Park Güell znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Image by frimufilms on Freepik

Muzeum Picassa w Barcelonie

Image by Lenny21 from Pixabay

 

plaża Barceloneta

Image by bearfotos on Freepik

 

Palau de la Música Catalana

Image by Bluespicture from Pixabay

 

bazylika Santa María del Mar

Image by falco from Pixabay

Bazar La Boqueria

Miejski bazar znajdujący się w samym centrum deptaku La Rambla, najbardziej znane targowisko w Barcelonie. Obecnie to jedno z najbardziej barwnych miejsc w mieście, stanowiące także atrakcję turystyczną. Możemy tu kupić warzywa, owoce, ryby, owoce morza, mięso, soki, przyprawy, czy słodycze. Historia tego miejsca sięga 1217 roku, kiedy targowisko powstało. Sprzedawano tu mięso oraz jego przetwory, a także kozie mięso. Oficjalnie La Boqueria został otwarty w 1840 roku. Wcześniej sprzedawcy handlowali tu pod gołym niebem, dopiero w 1914 roku bazar został zadaszony.

Photo by Lucas Klein on Unsplash

 

 

zdjęcie główne: Image by Freepik

Udostępnij