Zasady diety ketogenicznej
Dieta ketogeniczna to od pewnego czasu jeden z popularniejszych sposobów odżywania. Jest to dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa, czyli głównym jej założeniem jest całkowite wyeliminowanie węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami. To także eliminacja cukru oraz ograniczenie produktów zawierających cukier, w tym owoców i warzyw. Zasady diety ketogenicznej zupełnie odbiegają od zasad prawidłowego żywienia opracowanych przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, zawartych w piramidzie żywienia, gdzie podstawą każdego posiłku powinny być produkty zbożowe.
W diecie ketogenicznej mamy do czynienia ze stanem ketozy, który polega na pozyskiwaniu przez organizm energii z własnej tkanki tłuszczowej, co powoduje po pewnym czasie znaczne jej zmniejszenie. Dopuszczalne jest spożycie węglowodanów w ilości 20-60 gram dziennie, co powoduje wprowadzenie organizmu w stan ketozy, wówczas to ciała ketonowe stają się podstwowym źródłem energii dla organizmu, a nie glukoza.
Co można jeść na diecie ketogenicznej
Podstawą żywienia na diecie ketogenicznej powinny być produkty bogate w tłuszcz. W posiłkach dziennych aż 75% procent powinny stanowić produkty tłuszczowe. i proporcjonalnie 10-20 procent białko i węglowodany.
Tłuszcze - produkty zalecane na diecie ketogenicznej
- jajka
- mięso (wskazane tłuste mięso),
- podroby,
- ryby,
- owoce morza
- sery,
- oleje,
- śmietana,
- majonez,
- masło,
- orzechy.
W diecie ketogenicznej szczególnie należy zwrócić uwagę na to, aby produkty były wysokiej jakości, przede wszystkim oleje powinny być nie rafinowane, tylko tłoczone na zimno. Polecane tłuszcze to:
- oliwa z oliwek,
- olej rzepakowy,
- olej kokosowy,
- olej z awokado
- masło kokosowe.
Dieta keto - owoce i warzywa
Będąc na diecie ketogenicznej należy także znacznie ograniczyć spożywanie owoców i warzyw. Szczególnie polecane owoce i warzywa, to:
- awokado,
- owoce jagodowe (truskawki, maliny, jagody i borówka amerykańska, jeżyny, porzeczki)
- brokuły,
- kalafior,
- zielone liście,
- seler,
- szparagi,
- papryka,
- pomidory,
- ogórki,
- cukinia,
- bakłażan.
Dieta ketogeniczna - wady i zalety. Czy jest zdrowa?
Dieta ketogeniczna budzi wiele kontrowersji wśród samych dietetyków, ma swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników.
Wady diety keto
Krytykowana jest przede wszystkim za brak produktów zbożowych oraz znaczne ograniczenie owoców i warzyw. Ten sposów odżywania nie dostarcza organizmowi odpowiedniej porcji witamin i minerałów, dlatego należy uzupełnić dietę o odpowiednie suplementy. Wiele osób stosujących dietę ketogeniczną skarży się także na problemy z zaparciami, gdyż w diecie mocno ograniczony jest błonnik. Nie warto stosować diety na własną rękę, najlepiej prowadzić ją pod kontrolą lekarza lub doświadczonego dietetyka. Diety ketogenicznej nie powinny stosować osoby, które mają problemy z nerkami, wątrobą, trzustką, nie jest także polecana w przypadku chorób układu krążenia. Równiez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny odżywiać się wg zasad tej diety.
Zalety diety keto
Niewątpliwie zaletą diety ketogenicznej jest spadek tkanki tłuszczowej, co w efekcie poprawia pracę serca, nerek oraz innych narządów. Zmniejsza obrzęki i powoduje uczucie sytości na dłuższy czas. U osób stosujących dietę ketogeniczną stwierdzono obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cukru i cholesterolu, co zapobiega zawałom serca, udarom, czy miażdżycy tętnic. Ponadto dieta ketogeniczna lekko zmodyfikowana zalecana jest w leczeniu cukrzycy, zmiejsza także apetyt na słodycze. Stan ketozy stosowany jest także w leczeniu padaczki lekoodpornej, szczególnie u dzieci. Zaletą diety ketogenicznej jest też to, że jest ona smaczna.
Badania wskazują także na korzystny wpływ diety ketogenicznej w leczeniu takich schorzeń jak - Alzheimer, Parkinson, autyzm, stwardnienie zanikowe boczne, nowotwory mózgu, bóle głowy oraz zaburzenia snu.
Należy pamiętać, że stosowanie diety ketogenicznej powinno być skonsultowane z lekarzem.
Image by timolina on Freepik