"Dobry Start", to rządowy program wsparcia dla rodziców uczniów, przysługujący raz w roku na dziecko uczące się w szkole. Świadczenie nie obejmuje dzieci, które uczęszczają do przedszkola oraz dzieci uczęszczające do zerówki w przedszkolu lub szkole. "Dobry Start" nie dotyczy także studentów. Świadczenie przyznawane jest niezależnie od dochodu rodziny i można z niego korzystać aż do ukończenia przez dziecko 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia. W zamyśle ustawodawcy środki te powinny być przeznaczone na wyprawkę szkolną, czyli na zakup podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych, czy plecaka.
Kto może złożyć wniosek o 300+
Wniosek mogą złożyć rodzice i opiekunowie prawni dziecka lub opiekun faktyczny. W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej, wniosek składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Gdzie złożyć wniosek o świadczenie 300+
Wnioski o świadczenie 300+ należy składać wyłącznie drogą elektroniczną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie od 1 lipca do 30 listopada. Wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane we wniosku konto bankowe. ZUS zwraca uwagę, aby dokładnie sprawdzić numer rachunku, który należy wpisać we wniosku, gdyż błąd w numerze konta jest jednym z najczęściej popełnianych błędów w trakcie składania wniosku o wyprawkę szkolną.
Wnioski można złożyć przez:
- portal Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/,
- przez bankowość elektroniczną
- przez portal PUE ZUS.
Jeśli wniosek złożymy w lipcu lub w sierpniu, gwarantuje to wypłatę świadczenia do 30 września. Jeśli wniosek złożymy później, we wrzesniu, październiku czy listopadzie, wówczas otrzymamy świadczenie w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Image by pressfoto on Freepik