Pon 22 Lip 2024

Dzień Kosmosu - kiedy i jak obchodzimy

Światowy Dzień Kosmosu obchodzony jest co roku 21 maja. To wyjątkowy dzień dla miłośników Wszechświata, upamiętniający dotychczasowe odkrycia przestrzeni kosmicznej i doskonała okazja do rozpowszechniania wiedzy na temat planowanych badań w Kosmosie.

Dzień Kosmosu - kiedy i jak obchodzimy

Święto zostało ustanowione z inicjatywy amerykańskiej firmy Lockheed Martin, od lat współpracującej z NASA m.in. przy tworzeniu części do promów kosmicznych oraz planie budowy załogowego statku kosmicznego Orion.

Kosmos, to inaczej przestrzeń kosmiczna, czyli wszystko co znajduje się poza Ziemią.

Po raz pierwszy na orbitę okołoziemską pomyślnie dotarł radziecki sztuczny satelita Sputnik 1. Miało to miejsce 4 października 1957 roku. Z kolei 12 kwietnia 1961 roku radziecki kosmonauta Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek w historii okrążył Ziemię w przestrzeni kosmicznej. Był to pierwszy załogowy lot kosmiczny Wostok 1, który trwał 108 minut, podczas którego człowiek wylądował na Księżycu. Od tego czasu zaczął się międzynarodowy podbój Kosmosu. Pierwszym Polakiem, który poleciał w Kosmos był generał Mirosław Hermaszewski, miało to miejsce 27 czerwca 1978 roku. Lot trwał 190 godzin 3 minuty i 4 sekundy. 

 

Dzień Kosmosu - prace dla dzieci

Dla najmłodszych polecamy kolorowanki i labirynt z okazji Międzynarodowego Dnia Kosmosu. To świetny sposób na połączenie zabawy z edukacją. Proponowane kolorowanki:

Polecamy także labirynt

 

Image by pikisuperstar on Freepik

Udostępnij