Ksiądz Michał Rapacz urodził się w 1904 roku w Tenczynie. Po otrzymaniu święceń kapłańskich był najpierw wikariuszem w Płokach koło Trzebini, a następnie w Rajczy.
W 1937 roku został administratorem parafii w Płokach. Od momentu, gdy w 1945 władzę w Polsce przejęli komuniści, był nieustanne szykanowany. W nocy z 11 na 12 maja 1946 roku na probostwo wtargnęła bojówka komunistyczna. Księdzu Rapaczowi odczytano wyrok śmierci i wyprowadzono na dwór. Ksiądz powtarzał nieustannnie zdanie: "Niech się dzieje Twoja wola, Panie". Został dotkliwie pobity, był też ciągnięty na powrozie wokół kościoła. Następnie ksiądz został wywieziony do oddalonego o ok. 1 km lasu i tam zastrzelony.
W latach 1986–1987 krakowski biskup pomocniczy Julian Groblicki rozpoczął zbieranie dokumentów i świadectw w sprawie męczeńskiej śmierci ks. Michała Rapacza. Udokumentowano zeznania 21 naocznych świadków, potwierdzających heroiczne życie i męczeńską śmierć ks. Michała.
fot. Biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Źródło Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Ziemi Chrzanowskiej. Materiały z sesji popularnonaukowej z okazji 50.lecia Muzeum w Chrzanowie
Film o księdzu Michale Rapaczu
Data beatyfikacji ks. Michała Rapacza
Termin beatyfikacji ks. Rapacza został ustalony na 15 czerwca 2024
zdjęcie główne: autora fotografii nie udało się ustalić, Public domain, via Wikimedia Commons