Pt 18 Paź 2024

Kim jest Klaudia Zwolińska - polska kajakarka górska

Klaudia Zwolińska, to polska kajakarka górska, jedna z czołowych postaci w tej dyscyplinie sportu.

Klaudia Zwolińska urodziła się 18 grudnia 1998 roku w Nowym Sączu, a pochodzi z małej wsi Kłodne w powiecie limanowskim. Już jako dziewięciolatka zaczęła trenować kajakarstwo, jej starszy brat Paweł był wówczas czynnym zawodnikiem w tej dyscyplinie. Na stałe związana jest z Nowym Sączem, gdzie ukończyła studia, a także stale trenuje w klubie Start Nowy Sącz. Tytuł licencjata Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej obroniła podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, zanim jeszcze pojawiła się w wiosce olimpijskiej. Procedura została  przeprowadzona zdalnie, za co Klaudia Zwolińska była wdzięczna władzom uczelni.

Klaudia Zwolińska - kariera i sukcesy sportowe

Po przejściu z z grupy młodziczek do juniorek otrzymała powołanie do kadry narodowej. Jako juniorka zaczęła odnosić sukcesy, na swoim koncie ma tytuły Mistrzyni Europy juniorek, Mistrzyni Świata juniorek, a także Młodzieżowej Mistrzyni Europy juniorek. Jako pierwsza Polka w historii zwyciężyła w zawodach Pucharu Świata w Pradze w 2021 roku. W tym samym roku miała swój debiut olimpijski podczas Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020, gdzie zajęła 5. miejsce w slalomie K-1. W 2024 roku osiągnęła doskonałe wyniki na Mistrzostwach Europy w Słowenii, zdobywając złoty medal w konkurencji kajakarstwo slalomowe K-1 w Ljubljanie oraz srebrny medal w konkurencji kayak Cross Sprint w Tacen. To potwierdziło jej pozycję w czołówce światowej.

Klaudia Zwolińska - Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu kajakarka jest wielką nadzieją na medal dla naszego kraju. Doskonale poradziła sobie w kwalifikacjach.