Czw 23 Maj 2024

Mofeta w Złockiem koło Muszyny

Tuż obok Muszyny w pobliskiej miejscowości Złockie znajduje się największa w Polsce mofeta. To niesamowite miejsce nosi imię profesora Henryka Świdzińskiego, który odkrył mofetę w 1938 roku.

Mofeta w Złockiem koło Muszyny

Co to jest mofeta

Mofeta to chłodny wyziew, rodzaj ekshalacji wulkanicznych o temperaturze poniżej 100 °C. Zawiera głównie dwutlenek węgla i tylko niewielką ilość pary wodnej. Nazwą tą określa się też otwór, z którego wydobywają się wyziewy. Obserwując mofetę, widzimy bulgoczącą wodę, która gotuje się bąbelkami dwutlenku węgla, wydobywającymi się ze szczelin w ziemi. W Polsce takie zjawiska znajdują się w okolicach Szczawnika, Tylicza i Złockiego w Beskidie Sądeckim.

Największa mofeta w Polsce

Mofeta w Złockiem uważana jest za największą i najbardziej wydajną mofetę w Polsce, pod względem ilości wydobywającego się gazu. Znajduje się w dnie bagnistego potoku Złockiego i jest doskonale widoczna, gdyż wyziew dwutlenku węgla odbywa się częściowo pod wodą. Zobaczyć można bulgoczące błoto w rdzawym kolorze. 

Mofeta odkryta została w 1938 roku przez Profesora Henryka Świdzińskiego i nazwana jego imieniem. Ma powierzchnię ok. 25 m2 i co minutę wydobywa się z niej ok. 10 m3 gazu - w 94,3% to CO2. Reszta to azot, metan i tlen. 

Ciekawostką jest, że wysokie stężenie dwutlenku węgla, który jest cięższy od powietrza i unosi się nad ziemią na wysokość ok. 1 m, powoduje, że znajdujące się wokół źródeł ptaki, owady, czy inne stworzenia giną. Dlatego przy mofetach nie należy przebywać zbyt długo i zbyt blisko.

Mofeta w Złockiem uznana została za pomnik przyrody nieożywionej.

Jak dojechać do mofety w Złockiem

Mofeta leży na granicy miejscowości Złockie i Jastrzębik w gminie Muszyna tuż przy przebiagającej tu drodze, miejsce oznaczone jest główną tablicą informacyjną. Na poboczu znajduje się przystanek autobusowy i miejsce na zaparkowanie kilku samochodów. Do mofety prowadzą drewniane schodki i mostek.

Kliknij "Wyświetl większą mapę", aby wyznaczyć trasę.

zdjęcia: redakcja

Udostępnij