Śr 05 Lut 2025

Plomby amalgamatowe - zakaz stosowania

1 stycznia 2025 roku wprowadzone zostały zmiany dotyczące stosowania plomb amalgamatowych. Co dokładnie zmieni się w gabinetach stomatologicznych?

Plomby amalgamatowe - zakaz stosowania

W roku 2025 czekają nas zmiany podczas wizyt u stomatologa. Rozporządzenie Unii Europejskiej wprowadza całkowity zakaz stosowania plomb amalgamatowych, które zawierają rtęć w leczeniu stomatologicznym. Zabroniony jest także eksport rtęci w większości państw Unii Europejskiej. Dotyczy to także Polski. 

Plomba amalgamatowa - co to jest

Plomba amalgamatowa jest to rodzaj wypełnienia ubytku w zębie. Przez długie lata plomby amalgamatowe były bardzo chętnie stosowane w gabinetach stomatologicznych. Powodem używania ich w leczeniu była trwałość materiału i niska cena.

Jednak już od dłuższego czasu były one stopniowo zastępowane materiałem kompozytowym, gdyż amalgamat ma srebrny kolor (z czasem przechodzący w ciemnoszary), co powoduje, że jest to rozwiązanie mniej estetyczne niż nowoczesne typy wypełnień. Z tego powodu amalgamat stosowany był zwykle w bocznych zębach, zarówno mlecznych, jak i stałych. Poza tym amalgamat nie wiąże się chemicznie z tkankami zęba, co może powodować, że wypełnienie będzie nieszczelne. Jeśli zęby są bardzo osłabione i ścianki zęba są bardzo cienkie, amalgamat może spowodować pękanie zębów.

Zakaz stosowania plomb amalgamatowych

Nowe przepisy unijne wprowadzają całkowity zakaz wykorzystywania rtęci w plombach. Rtęć jest substancją, która zagraża nie tylko środowisku, ale jest także szkodliwa dla naszego zdrowia. Dlatego wprowadzony przez Unię Europejską zakaz ma na celu wyeliminowanie tej substancji ze środowiska.

W Polsce w gabinetach stomatologicznych, które mają podpisane kontrakty z NFZ, zakaz wykorzystywania plomb amalgamatowych wprowadzony został już w październiku 2022 roku

Trochę więcej czasu na wprowadzenie nowych zasad będą miały np. Czechy i Słowacja, gdyż tam plomby amalgamatowe są jeszcze w pełni refundowane przez publiczny system zdrowia i kraje te muszą dostosować swoje systemy opieki zdrowotnej do nowych regulacji. Mają na to czas do 30 czerwca 2026 roku.

Image by wavebreakmedia_micro on Freepik

Udostępnij