Nd 14 Kwi 2024

Szczotkowanie ciała na sucho

Szczotkowanie na sucho to doskonały zabieg na ciało, który możemy wykonać samodzielnie w domu. To świetna alternatywa dla peelingu i warto szczotkowanie wprowadzić na stałe do swojej codziennej pielęgnacji.

Szczotkowanie ciała na sucho

Na czym polega szczotkowanie ciała. Jak poprawnie wykonać masaż szczotką. Jakie daje korzyści.O tym dowiecie się z tego artykułu.

Czym jest szczotkowanie ciała na sucho

Szczotkowanie na sucho to masaż ciała szczotką wykonaną z naturalnego włosia. Zabieg wykonujemy na sucho bez użycia wody, balsamu, czy olejku. Ciało możemy szczotkować samodzielnie w domu i najlepiej robić to przed kąpielą lub prysznicem.

Jak poprawnie szczotkować ciało na sucho

Masaż wykonujemy, jak wskazuje nazwa, na suchym ciele i na czystej skórze. Podstawowa zasada masowania ciała szczotką, to przesuwanie nią od dołu do góry zawsze w stronę serca, nigdy odwrotnie. Szczotkowanie zaczynamy od stóp, czyli zaczynając od palców w kierunku kostek. Następnie szczotkujemy łydki w stronę kolan, potem dalej wykonujemy masaż od kolan w górę aż do pachwiny. Tak samo szczotkujemy ręce, zaczynamu od dłoni i masujemy w kierunku ramion. Pośladki masujemy także od dołu ku górze. Nieco inaczej traktujemy brzuch i piersi. Brzuch masujemy też od podbrzusza do góry, ale możemy szczotkować go także ruchami kolistymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Piersi szczotkujemy zaczynając od pachy i przesuwamy dołem po pólkolu do góry omijając brodawki, wykonując ruch zagarniania piersi. Masując dekolt przesuwamy szczotką w dól, zgodnie z zasadą w kierunku serca. Nieco problematyczny może być masaż pleców. Jeśli wykonujemy go samodzielnie, najlepiej użyć do tego szczotki z dłuższym uchwytem. Plecy masujemy od pośladków w stronę karku.

Ruchy podczas masażu na sucho powinny być długie i posuwiste. 

Po masażu szczotką na sucho należy wziąć prysznic, aby zmyć pozostałości martwego naskórka. Następnie posmarujmy ciało ulubionym balsamem lub olejkiem.

Jaką szczotkę wybrać

Szczotki do masażu na sucho najczęściej mają owalny kształt. Można wybrać też szczotkę okrągłą, ważne aby tryzmało nam się ją wygodnie. Szczotka musi być wykonana z naturalnego włosia, a jej obudowa najlepiej z naturalnego drewna. Szczotki do masażu są dość ostre, co na początku może powodować dyskomfort podczas masażu. Jeśli tak jest zaczynajmy przygodę z masażem na sucho od delikatnych ruchów, bez mocnego nacisku na ciało. Z upływem dni ciało przyzwyczai się do przyjemnego drapania i będzie można wykonać mocniejszy masaż. Bardzo wygodne są szczotki z paskiem przytrzymującym dłoń, pozwala on na precyzyjne ruchy przy masowaniu.

Szczotkowanie na sucho - zalety

Szczotkowanie na sucho, to naturalna i bardzo skuteczna metoda na ujędrnienie skóry przede wszystkim w kłopotliwych partiach ciała, czyli na brzuchu, udach, pośladkach, a także na ramionach. Już po kilku tygodniach szczotkowania skóra jest wyraźnie wygładzona, sprężysta i przyjemna w dotyku.

Masowanie powoduje złuszczenie martwego naskórka, gdyż działa podobnie jak peeling, zapobiega też wrastaniu włosków w skórę. Regularne szczotkowanie przede wszystkim pobudza krążenie krwi i limfy, przez co lepiej pracują nasze naczynia, widocznie zmniejszają się obrzęki i zastoje w kończynach, a także usuwane są toksyny z organizmu. Szczotkowanie ciała na sucho pomaga także w walce z cellulitem oraz z rozstępami. Dzięki regularnemu szczotkowaniu można zapobiec powstawaniu nowych rozstępów oraz zmniejszyć i spłycić już istniejące.

Masaż szczotką doskonale przygotowuje ciało do kolejnych etapów pielęgnacji, jednocześnie relaksuje. Powoduje rozluźnienie i odprężenie mięśni, a delikatne drapanie sprawia, że robi nam się przyjemnie ciepło. 
 

Image by Freepik

Udostępnij