Czw 23 Maj 2024

Termin wprowadzenia obowiązkowego KSeF - komunikat Ministerstwa Finansów

Wprowadzenie KSeF przesunięto o niemal 2 lata. Mechanizm, który miał walczyć z przestępczością podatkową, zautomatyzować pracę w działach księgowości i sprzedaży, nie zostanie wprowadzony ani w tym roku, ani w kolejnym

Termin wprowadzenia obowiązkowego KSeF - komunikat Ministerstwa Finansów

Sprawdziły się najczarniejsze scenariusze dotyczące wprowadzenia obowiązkowego korzystania przez firmy z Krajowego Systemu e-Faktur. Podano bardzo odległy termin, który i tak może zostać przesunięty.

Z KSeF miały korzystać wszystkie firmy, w tym te najpopularniejsze jednoosobowe i rodzinne, już od 1 lipca 2024. Ministerstwo Finansów zorganizowało cykl konsulatcji z dostawacami oprogramowania i przedstawicielami różnych branż. Na każdy z tematów poświęcono 90 minut, a w czasie spotkań uczestnicy w olbrzymiej większości opowiadali się za możliwie szybkim wprowadzeniem regulacji w pierwszych kwartałach 2025. 

Stało się jednak inaczej. Ministerstwo Finansów podało, że "Niezbędne jest opracowanie nowej architektury systemu, co pozwoli na wytworzenie nowego oprogramowania." Setki milionów wydane przez firmy przygotowujące się do KSeF i przez dostawców oprogramowania zostaną zatem wyrzucone w błoto, a koszty będą musiały zostać poniesione po raz drugi. Podczas konsultacji firmy nie zgłaszały poważnych problemów z architekturą systemu, które miałbyby ich zdaniem wpływ na drastyczne przesunięcie terminu.

Termin obowiązkowego KSeF:

  • od 1 lutego 2026 dla podmiotów, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła kwotę 200 mln zł;
  • od 1 kwietnia 2026 dla wszystkich przedsiębiorców -

 

 

zdjęcie: Image by Łukasz from Pixabay

Udostępnij