Niezwykłe narodziny we wrocławskim zoo
We wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym na świat przyszły cztery tygrysy sumatrzańskie. Narodziny czworaczków są wyjątkowym wydarzeniem i niewątpliwym sukcesem hodowlanym na skalę światową, gdyż zoo we Wrocławiu jest jedynym ogrodem zoologicznym w Polsce, w którym zamieszkują tygrysy sumatrzańskie. Ponadto tak liczny miot to prawdziwa rzadkość.
Tygrysie maluchy przyszły na świat 22 lipca 2024 roku, a ich narodziny były najściślej strzeżoną przez zoo tajemnicą. Dzieje się tak zwykle dlatego, gdyż okres tuż po porodzie jest bardzo decydujący dla młodych i dobre wieści przekazywane są wówczas, gdy zwierzęta podrosną i rozwijają się zdrowo. Zanim małe tygrysy zostały wypuszczone na zewnętrzny wybieg, miały wykonane wszystkie planowane szczepienia. Pierwsze wyjście maluchów w asyście rodziców odbyło sie 16 października.
Rodzicami małych tygrysków są Nuri, która do Wrocławia przybyła w 2015 roku z zoo w Paignton w Anglii oraz Tengah, który urodził się w zoo w Rheine w Niemczech. Maluchy mają już starszą siostrę Suryę, która urodziła się we wrocławskim zoo w 2020 roku, a obecnie mieszka w Tierpark Cottbus. Cztery tygryski sumatrzańskie z wrocławskiego zoo, to trzy samce i jedna samica. Młode drapiezniki dobrze się rozwijają, są aktywne, chętnie jedzą i bawią się ze sobą i z rodzicami.
Tygrys sumatrzański
Tygrys sumatrzański jest najmniejszym ze współcześnie żyjących podgatunków tygrysów. Rozpoznać go można po tym, że ma najciemniejszą sierść wśród wszystkich tygrysów oraz charakterystyczne bokobrody. Jest to jeden z krytycznie zagrożonych wyginięciem gatunek zwierząt, w naturze żyje ich jedynie około 400. Ogrody zoologiczne prowadzą programy hodowalne, które pomagają w ochronie gatunku. Tygrys sumatrzański objęty jest Europejskim Programem Ochrony Zwierząt
Wrocławskie zoo hoduje tygrysy sumatrzańskie od lat 60. XX wieku.
Zdjęcia: FB wroclaw.pl